TUNCELİ(DERSİM) SARIMSAĞI HİÇ YEDİNİZ Mİ

Yaz tatili olduğunda oğlum hemen tutturur anne ne zaman Tunceliye gidicez diye.Çocuk çok haklı İstanbulda dört duvar arasındayız.Tunceliye gittiğinde ise hür sabahtan akşama arkadaşlarıyla yemyeşil çayırlarda (YEŞİLYAZI)  top oynuyor.Tunceli inanılmaz doğal güzellikleri olan bir yer.Munzur gözelerine ise bayılıyorum yok böyle bir yer yazın sıcağında nehir kenarında hırka ile üşüyorsunuz,karpuzu suya koyduğunuzda 2 dk içinde buz gibi bir karpuz yiyebiliyorsunuz.Kızım sabah kalktığında hergün bana birbirinden güzel renkli çiçeklerini toplayıp getirir.Daha sonraki işi ise kümesten yumurtaları toplayıp getirmektir.Nerede İstanbulda taze günlük yumurta yemek.Orada yumurtalarımız günlük ve peynirlerimiz doğal yani yediğimiz herşey doğal.Bense köy ekmeğine bayılıyorum çok sevdiğimi bildikleri için sağolsunlar hergün evimiz taze köy ekmeği ile doluyor. Et yemesini sevmem fakat Tuncelide et yiyebiliyorum çok garip ama et kekik kokuyor.Birde meşur Işkınları var çok ama çok severim.Işkın zamanı geldiğinde mutlaka bize yollarlar.

Geçenlerde aile  dostumuz geldi .Bize Tunceli sarımsağı ile bal getirdi.Çocuklar gibi sevindim.Sarımsağı çok severim bu bide Tunceli sarımsağı ise demeyin keyfime.Bazılarınız sarımsağın neyini seviniyorsun diyecektir.Fakat bu sizlerin bildiği sarımsaklardan değil.İnanılmaz güzel tadı var.

Bu dağ sarımsağı Tunceli ilinin Ovacık İlçesinde  MUNZUR DAĞLARINDA yetişiyor. İlk bakışta sarımsak olduğunu anlamazsınız.Tek dişlidir ve kabuklarını açtığınızda ise minik dişler görebilirsiniz.

Bu dağ sarımsağı ise yaşatılması gereken doğal değerlerimizdendir diye düşünüyorum....Ve bol sarımsaklı yemek yapmaya gidiyorum.

Herkese Sevgiler

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !