AHMET KAYA YI ANMA GECESİ O AN GELİR

 

  Sevgili Gülten Kaya geçen hafta eşimi arayarak Ahmet Kaya gecesi yapıcağını ve davetiyelerimizin hazır olduğunu söylemiş.Eşim bana söylediğinde hem hüzünlendim hem de çok heyecanlandım.Acaba nasıl olacaktı gece yine hüzünlenecek yine onu görünce gözlerimiz dolacaktı.Çünkü ne zaman Ahmet Kaya ismi geçse eşimin gözleri dolar, beraber çok severek söyledikleri  türküyü söylemeye başlar.

Ahmet Kaya eşimin çok yakın arkadaşıydı.Eşim kendisi hakkında herzaman güzel şeyler söylemiştir.Çocuk gibi çok saf ve temiz kalpli bir kişi olduğunu her seferinde dile getirir.

Akşam saat 19.00 civarında Lütfü Kırdar Kongre Merkezindeydik.Hava inanılmaz soğuktu.Dışarıda sesler yükseliyor ve geceyi belli bir grup protesto ediyordu.İçimden dedim ki bu soğuğa rağmen   buraya gelip protesto ediyorlar soğukta 5 dk bile zor duruluyor du inanın.

İçeri girebilmek için biraz kuyrukta bekledik çünkü sıra vardı.Davetlileri 2 ayrı kapıdan alıyorlardı.1. kapı ismi kapıya verilmiş davetiyesi olan kişiler 2. kapıdan ise bilet temin edebilenler girebiliyordu.İsim kontrolünden geçip davetiyelerimizi almaya 2. kontrole geçtik adımıza ayrılan davetiyelerimizi alıp güvenlikten geçerek içeriye ulaştık.

   İçeride Medyada Nefret Söylemi Standı vardı.Başka bir tarafta ise çatallar doluydu bu çok içimi acıttı.Çatalların dizilmesi çok dikkat çekti diye düşünüyorum. 10 Şubat 1999 tarihinde Magazin Gazetecileri Derneği’nce düzenlenen gecede ödül alan Ahmet Kaya’ya  yapmış olduğu bir konuşma sırasında çatal ve bıçak atılmıştı..İsterdim ki çatal fırlatanlar o gün nefretle kınayan insanlar da gelse ve ne kadar yanlış davrandıklarını söyleyebilselerdi.Gerçi gelme durumları olamazdı çünkü davetlilerin onları kabul etmesi zor diye düşünüyorum.

Orada sadece o günden Mehmet Aslantuğ vardı ve okuduğu şiirle bir harikaydı.

Bir gün önce haberlerde Başbakan Erdoğan ın anma gecesine katılacağını duyduğumda çok sevinmiştim.Fakat yoğun programından dolayı katılamamıştı.Yerine ise Kültür Ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay geceye katıldı.Kemal Kılıçdaroğlu da geceye katılamadı.Protokolde gördüklerim Gülten Kaya,Ertuğrul Günay,Sırrı Sakık,Gülten Kışanak,Osman Baydemir,Akın Birdal,Ufuk Uras,Mehmet Sevigen,Rakel Dink,Hüseyin Avni Mutlu  bunun yanı sıra birçok spiker oradaydı.

İlk açılş konuşmasını Sırrı Süreyya Önder yaptı.Türkçe,Ermenice,Kürtçe herkesi selamladı.2 bilinmeyen 1 bilinen dilden sizleri selamladım dedi.Fakat o dilde tam olarak bilinmiyor diye konuştu.

ROJİN ilk sahneye çıkan sanatçıydı ve Ahmedo türküsünü seslendirdi türkü bitiminde gözyaşlarını  tutamıyordu.Çok alkış aldı.

FUAT SAKA ise şarkısını söyledi ve kısa bir cümle söyledi.Sürgünün ne demek olduğunu bende çok iyi biliyorum dedi ve sahneden indi.

ÇIPLAK AYAKLAR DANS KUMPANYASIndan MİHRAN TOMASYAN Ahmet Kayanın Dokunma Yanarsın adlı şarkısı eşliğinde dans etti.En sonunda ise elindeki plastik kelepçeyi protokole atması çok değişikti.

HAYKO CEPKİN i çok severek dinlerim.Yaptığı müziği beğeniyorum.Hayko Cepkin piyano eşliğinde Ahmet Kayanın  MEMLEKET HASRETİ parçasını seslendirdi.Müthişti.

ÜMİT KIVANÇ ın hazırladığı UÇURTMAM TELLERE TAKILDI belgeselini bazen gülerek,bazen alkışlıyarak, bazen  ağlıyarak seyrettim.Belgeselin bitiminde 15 dk ara verildi.

Daha sonra YAVUZ BİNGÖL ve SAYAD NOVA KOROSU sahneye geldi.Tek kelime ile müthişlerdi.

MEHMET ASLANTUĞ güzel ses tonu ile şiir okudu çok beğendim.

MOR VE ÖTESİ HARUN TEKİN gitar eşliğinde söylediği türkü harikaydı en çok beğendiklerimin arasındaydı.

BANU GÜVEN gitar çalarak bir şarkı söyledi.

KEREM ALIŞIK O AN GELİR ŞİİRİNİ okudu .

MOĞOLLAR ile CEM KARACANIN OĞLU beraber sahneye çıktılar.

LEVENT YÜKSEL seslendirdiği şarkı ile çok başarılıydı.

DANS GÖSTERİSİ ni ise Evrim Akvay ve Mert Öztekin yaptı.

AYLİN ASLIM şarkıyı seslendirirken heyecandı ve  bazı yerlerini unuttu fakat başarılıydı.

AŞIK MAHSUNİ nin video görüntüsü yer aldı ve çok alkışlandı.

GÜLAY VE MUSTAFA AVKIRAN çok başarılıydı.Gülayı eskiden beri çok severek dinlerim sahnede süperdi Mustafa Avkıran ise güzel ses tonu ile Gülaya eşlik etti.

ŞİVAN PERVER videosu yer aldı.Herkesi selamladığını söyledi.Kendisinin gitmediği yer yokken ülkesine gelememesini anlattı.

EZGİNİN GÜNLÜĞÜ

KENAN IŞIK ise Adiloş Bebenin Ninnisi şiiri ile büyük alkış aldı.

SETTAR TANRIÖĞEN ise bir türkü söyledi.

LEMAN SAM  ise gecede en  son sahneye gelen sanatçıydı.Yavuz Bingöl ün seslendirdiği parçayı söyledi türkü bitiminde konuşma yapıp  sahneye konuşması için GÜLTEN KAYA YI davet etti.Gülten Kaya çok duygusal bir konuşma yaptı.

Gülten Kaya, "Değerli bir kürt yazarımız vardı, Mehmet Uzun. Sürgünden döndüğünde eşim gezdirmişti onu ve şöyle söylemişti 'İnsan üç kez çocukluk yaşar. Bir kendi çocukluğu, iki sürgündeki, üç de sürgünden döndükten sonra. Sen şimdi üçüncü çocukluğunu yaşıyorsun. O yüzden ben sana refakat edeceğim, İstanbul'u gezdireceğim'. Ahmet, üçüncü çocukluğunu yaşayamadan gitti" şeklinde konuştu.Bu konuşması beni çok hüzünlendirmişti.

Gülten Kaya, konuşmasını "Uçurtması tellere takılanlardan biri olan sevgili yol arkadaşım Ahmet, eğer yeni bestelerini orada Yılmaz Güney'e, Hrant Dink'e, diğer güzel insanlara dinletiyorsan çok kıskanırım. Aslında biz üç kişiydik. Yan yanaydı ikisi yıllardır. Onlar gitti, ben kaldım. Canım Ahmet ve canım Yusuf ağabeyim, gidişinizle yaşadığım büyük yalnızlığım bu gece hafifledi. Artık üzülmeyin olur mu?" sözleriyle bitirdi. Ve salonda büyük alkış koptu.Bu konuşması beni çok duygulandırdı göz yaşlarımı tutamadım.Ve daha sonra ise
YUSUF HAYALOĞLU videosu ile geceye son verildi.

SENİ SEVİYORUZ AHMET KAYA

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !